Nowoczesny monitoring domu. O czym warto pamiętać?

Mój dom to moja twierdza – zgodnie z taką dewizą wielu z nas instaluje w swoich domach systemy monitorujące, zabezpieczające przed nieuprawnionym wtargnięciem na posesję i do budynku mieszkalnego niepowołanych osób trzecich. Należy podkreślić, że ryzyko włamania i kradzieży jest w naszym kraju wysokie. Wystarczy przytoczyć statystyki policyjne: w 2017 roku doszło do około 70 tys. włamań do polskich domów. Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?

Monitoring domu zawsze, kiedy tego potrzebujesz

Dzięki zainstalowaniu w swoim domu kamer do monitoringu domu online, możemy w każdej chwili zobaczyć, co się w nim dzieje. Kamerę można zsynchronizować z aplikacją mobilną w swoim smartfonie lub z kontem w serwisie WWW. W ten prosty sposób możemy w danej chwili oglądać transmisję online z monitorowanego pomieszczenia, bez względu na to, czy jesteśmy w pracy, w drodze do domu, czy na zagranicznych wakacjach. Kamera HD pokaże na nasze żądanie, co dzieje się w naszym mieszkaniu. Monitoring domu przez telefon to łatwy sposób na jego zabezpieczenie, przy niewielkich kosztach.

Obraz z zainstalowanych w domu kamer jest przesyłany w czasie rzeczywistym, bezpośrednim połączeniem pomiędzy kamerą Wi-Fi, a smartfonem użytkownika lub komputerem, z którego korzysta on przy monitorowaniu domu.

Ręką osłaniająca dom będąca synonimem monitoringu domu

Instalacja kamer

Pierwszym krokiem przy konstruowaniu monitoringu domu online jest zainstalowanie kamer w wybranych pomieszczeniach. W kolejnym kroku należy dodać je do aplikacji w telefonie. Kamera powinna zapewniać nagrywanie obrazu w jakości HD, nagrywanie w ciemności, detekcję ruchu i sterowanie nią za pomocą aplikacji mobilnej lub przez WWW. Jeśli zależy nam na monitorowaniu nie tylko wnętrza domu, ale także posesji i ogrodu wybierzmy kamerę zewnętrzną, która zapewni dobrej jakości obraz w ciemności i która będzie odporna na czynniki atmosferyczne. Kamery zewnętrzne obrotowe dodatkowo pozwolą na zdalne sterowanie i pokażą obraz w zasięgu 360 stopni.

Aplikacja Bezpieczny dom

W celu kontrolowania, co dzieje się w domu, kiedy nas w nim nie ma, trzeba nie tylko skorzystać z oferty mini kamer, przeznaczonych do instalacji w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również pobrać na swój telefon np. aplikację Bezpieczny dom. Z takiej usługi można skorzystać również za pośrednictwem komputera lub tabletu, z pomocą strony WWW. W aplikacji dodajemy wszystkie urządzenia monitorujące, które znajdują się w poszczególnych punktach naszego mieszkania i gotowe. Od tej pory możemy śledzić co dzieje się w domu.

Kamery wykrywają ruch i rejestrują go nawet w nocy. Użytkownik, przy wykorzystaniu aplikacji „Bezpieczny dom”, może zdalnie monitorować jego wnętrze i sterować obrotowymi kamerami, jeśli chce zobaczyć co dzieje się w poszczególnych częściach danego pomieszczenia.

Wybierając konkretne urządzenie, możemy zobaczyć obraz z kamery. W przypadku kiedy mamy ustawioną detekcję ruchu i załączy się alarm w pustym domu otrzymamy powiadomienie na smartfon lub komputer – za pomocą wiadomości SMS, informację w aplikacji lub e-mailem. Taka informacja dotrze do nas nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Alarm z detekcją ruchu można włączać i wyłączać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Włączać powinniśmy go, jeśli wyjeżdżamy na weekend czy na wakacje, albo wychodząc do pracy, kiedy dom zostaje pusty.

Młoda para w trakcie przeprowadzki w nowym domu

Kiedy warto stosować system monitoringu domu?

Naturalnym odruchem każdego odpowiedzialnego właściciela domu jest chęć zabezpieczenia swojego mienia. Zainstalowanie zdalnego monitoringu domu, w postaci kamer obsługiwanych przez aplikację w telefonie lub przez stronę WWW na pewno w tym pomoże. Dzięki temu można śledzić, co dzieje się w naszym mieszkaniu, nawet jeśli jesteśmy bardzo daleko od niego, np. na zagranicznych wakacjach. Aktywowanie w kamerach detektora ruchu pozwoli uzyskać natychmiastową informację, jeśli złodziej wtargnie do naszej nieruchomości. Można o tym fakcie powiadomić policję i udaremnić kradzież.

Kradzieże i włamania nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto zastanowić się nad możliwością monitorowania swojego domu przy użyciu kamer. Może to być również chęć sprawowania jeszcze lepszej opieki nad swoimi pociechami. Dzięki kamerom z możliwością zdalnego sterowania i przybliżania obrazu oraz trybowi nagrywania w nocy można sprawdzić, czy dziecko śpi spokojnie bez konieczności wchodzenia do jego pokoju i podchodzenia do łóżeczka.

W przypadku większych pociech kamery wewnętrzne do monitorowania domu również sprawdzają się doskonale. Dzieci w wieku 8-10 lat mogą już zostać same w domu. Zanim do tego dojdzie, rodzice biją się z myślami, czy ich pociechy są na pewno na tyle duże, aby sobie poradzić. Kamery rozwieją wątpliwości, a rodzic będzie mógł przypilnować dziecko na odległość, czy odrobiło lekcje, zjadło obiad i czy nie spędza czasu wyłącznie przed telewizorem lub monitorem komputera.

Monitoring domu online przydaje się, jeśli zatrudniamy nianię lub gosposię. Na rozmowie kwalifikacyjnej opiekunka lub sprzątaczka mogą zachowywać się idealnie i dać się poznać z jak najlepszej strony. Kiedy jednak zostają same z dziećmi bądź w pustym domu, to nie wiemy, co zrobią. Kamera odpowie nam na to pytanie. Powinniśmy jednak poinformować nianię lub innego pracownika przebywającego w naszym domu, że posiadamy monitoring.

Kamery w domu do monitoringu to element systemu bezpieczeństwa, ale można je wykorzystywać również na inne sposoby – na przykład do nagrywania pamiątkowych filmów. Czasem nie mamy pod ręką kamery czy telefonu, aby nagrać coś wyjątkowego – pierwsze kroczki naszego dziecka, piękny, spontaniczny występ artystyczny czy ciekawą zabawę. Kamery z monitoringu online naszego domu ułatwią nam to zadanie, ponieważ nagrania z nich łatwo zapiszemy na dysku komputera i będziemy mogli je odtworzyć w dowolnym momencie.

Poznaj kamerę wewnętrzną BD.03!

rodzina odpoczywająca z psem w domu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.