Ukryte kamery – kiedy warto zamontować je w domu

Każdy z nas traktuje swój dom jako azyl bezpieczeństwa. Dom to miejsce, w którym pragniemy czuć się dobrze i chcemy mieć pewność, że naszym bliskim nic nie grozi. Jak opiekować się swoim dobytkiem, kiedy nie ma nas na miejscu? Najlepszym wyjściem mogą okazać się inteligentne urządzenia, takie jak czujniki ruchu oraz ukryte kamery. Zamontowane na zewnątrz budynku uchronią nas przed nieproszonymi gośćmi lub włamaniem. Monitoring wewnętrzny umożliwia nam kontrolowanie domu, sprzętu, czy pomaga nam w obserwowaniu zachowania dzieci pod opieką niani. Zanim zamontujemy ukryte kamery, warto zastanowić się, gdzie powinny się one znajdować. Jakie urządzenia wybrać i jak wygląda domowy monitoring zgodny z obowiązującym prawem. 

Gdzie zamontować ukryte kamery? 

Oprócz kwestii technicznych podstawową i najważniejszą decyzją jest zakres polityki bezpieczeństwa w naszym domu. Musimy zastanowić się, co chcemy monitorować i na co chcemy mieć szczególny podgląd. Czy chcemy mieć możliwość przybliżenia i oddalenia obserwowanego obiektu oraz ile chcemy przeznaczyć na sprzęt do monitoringu? Są to kluczowe pytania, które każdy powinien zadać sobie na wstępie. Na zewnątrz ukryte kamery warto umieścić z tyłu domu, szczególnie jeśli posiadamy taras. Warto pomyśleć także o monitoringu skierowanym na garaż, altankę oraz drzwi wejściowe. Wewnątrz domu najważniejsze miejsca do obserwowania to wejście, kuchnia, salon oraz pokój dziecka. Jeżeli posiadamy kotłownię lub piwnicę z oddzielnymi drzwiami, tam również warto  zamontować ukryte kamery. W ten sposób zyskamy 100% pewności co do bezpieczeństwa w naszym domu nie tylko przed włamaniem, ale również przed usterkami, awariami sprzętu, czy pieca gazowego. Warto również oprócz kamer, zamontować wewnątrz domu czujniki.

Ukryte kamery na posesji, czyli widok na dom jednorodzinny z brązową elewacją i brązowymi oknami stojący nad zieloną trawą i skalniakiem z zielonymi roślinami

Jaki monitoring wybrać do podglądu domu?

Obecnie na rynku wyróżnia się 3 rodzaje systemów monitoringu: analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy. Monitoring analogowy umożliwia podgląd w obrębie sieci lokalnej, zbudowanej na kablach łączących kamery z rejestratorem.  Monitoring hybrydowy oparty jest o hybrydowy serwer lub rejestrator IP i umożliwia łączenie urządzeń cyfrowych z kamerami analogowymi. Podgląd cyfrowy IP jest najnowocześniejszą formą dozoru wizyjnego i umożliwia tworzenie dużych, otwartych i rozbudowanych systemów przy wykorzystaniu sieci LAN. Główną zasadą działania monitoringu jest zapis obrazu z kamer na dysk, archiwizowanie oraz możliwość podglądu w czasie rzeczywistym. Najnowocześniejszym systemem monitoringu sprawdzającym się w domach jednorodzinnych jest system monitoringu HD-TVI oraz HD-CVI. Charakteryzują się one wysoką jakością obrazu HD i Full HD, brakiem opóźnień w transmisji obrazu, czy dużego zasięgu transmisji video. Są odporne na zakłócenia i cechuje je prosta instalacja i konfiguracja. 

Kryteria wyboru monitoringu domowego

Zestawów ukrytych kamer oraz rodzajów systemu monitoringu jest bardzo dużo. Przed podjęciem decyzji, jaki zestaw wybrać, warto zastanowić się nad:

  • monitoringiem przewodowym lub bezprzewodowym,
  • okablowaniem monitoringu,
  • obudową kamer,
  • promiennikiem IR umożliwiającego podgląd w nocy,
  • ogniskową w kamerze,
  • kamerami z funkcją zoom,
  • kamerami obrotowymi,
  • rejestratorem z dyskiem twardym,
  • możliwością podglądu monitoringu w telefonie,
  • łatwą i szybką konfiguracją i instalacją.

Ukryte kamery a RODO 

Czy po wejściu w życie RODO każdy z użytkowników monitoringu zewnętrznego może nagrywać swoją posiadłość, przestrzeń dokoła jej i przetrzymywać nagrania? Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał szczegółowe wskazówki dla właścicieli domowych systemów monitoringu. W kontekście przepisów prawa należy przede wszystkim ustalić, czy dochodzi do przetwarzania danych osobowych. Dotyczy to szczególnie monitoringu zewnętrznego, który może rejestrować wizerunek obcych osób. Według UODO dom monitorowany musi być odpowiednio oznaczony. Zewnętrzne kamery nie powinny obejmować sąsiednich domów, a monitoring musi mieć określony cel i czas przechowywania danych, nie przekraczający trzech miesięcy. Jedynym uzasadnionym celem monitoringu domu powinno być bezpieczeństwo osób i mienia.

Rodzina w domu z kamerą, czyli mężczyzna w jeansach i niebieskiej koszulce, kobieta w związanych brązowych włosach w jasnej koszuli i jeansach oraz kilkuletnia uśmiechnięta dziewczynka w niebieskiej sukience z kwiatkiem w żółtej doniczce, siedzą na podłodze, a mężczyzna trzyma nad całą rodziną dach z kartonu oraz widok kamery BD.08 i telefonu z aplikacją

Jaki wybrać zestaw kamer do monitorowania domu? 

Zestaw do monitorowania domu powinien zawierać kamery z najwyższą jakością obrazu Full HD lub HD i możliwością obserwowania domu 24/7. Ważna jest także detekcja ruchu, tryb nocny, dwukierunkowa komunikacja głosowa oraz połączenie przez sieć WiFi. W Sklepie Bezpieczna Rodzina znajdują się profesjonalne urządzenia monitorujące wszystko, co dla Ciebie cenne oraz zwiększające komfort życia domowników.

Kamery zewnętrzne i kamery wewnętrzne

Kamera zewnętrzna BD.04 odporna jest na warunki atmosferyczne i, co ważne, z poziomu telefonu umożliwia wykonanie zdjęcia oraz nagranie filmu. Aplikacja Bezpieczna Rodzina umożliwia stałą obserwację tego, co dzieje się na posesji podczas naszą nieobecność. Wybierając kamery wewnętrzne, warto zwrócić uwagę na kamerę obrotową, dającą możliwość zasięgu prawie w każdym zakątku domu. Wbudowana detekcja ruchu, automatycznie uruchamia funkcję nagrywania i wysyłania powiadomień w aplikacji. Takim urządzeniem jest model BD.08. Dodatkową funkcją, jest dwustronna komunikacja głosowa. Jeżeli przebywając poza domem zobaczymy, że dzieje się w nim coś niepokojącego, mamy pewność, że w porę ostrzeżemy domowników przed zagrożeniem. Inteligentne urządzenia w połączeniu z aplikacją to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i całej Twojej rodziny, a także pewność, że swój dom zawsze masz na oku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.