Co roku w całej Polsce dochodzi do tysięcy włamań i kradzieży do domów i mieszkań. Wzmożoną aktywność złodziei policja zauważa w okresie długich weekendów np. majówka, wakacyjnym, w czasie ferii i świąt, w tym sylwestra. Złodzieje potrafią przez dłuższy czas obserwować dany dom, aby wybrać dogodny moment na włamanie. Często też pozyskują informacje z różnych źródeł, gdzie warto się włamać. Z tego względu warto zapewnić sobie wyższy poziom bezpieczeństwa i zainstalować w domu kamery, które będą ważnym elementem systemu domowego monitoringu. Jak je wybrać?
Jak kradną polscy złodzieje?
W zasadzie w całej Polsce działają włamywacze i ich szajki. Najwyższy odsetek kradzieży notowany jest przez funkcjonariuszy policji w miesiącach letnich, co zbiega się z sezonem urlopowym. Nawet fakt przebywania w mieszkaniu czy domu domowników nie gwarantuje, że złodzieje nie dokonają włamania z kradzieżą. Bardzo popularną metodą jest kradzież na tzw. śpiocha, która polega na rozpyleniu usypiających gazów wewnątrz nieruchomości, np. przez niewielki otwór w oknie. Kiedy domownicy śpią, złodziej może ukraść cenne rzeczy.
Na szczęście takim sytuacjom można przeciwdziałać. Wystarczy zamontować w domu kamery, które będzie można obsługiwać na odległość, a właściciel odczyta ich sygnał na dowolnym komputerze z dostępem do sieci czy na smartfonie, wyposażonym w odpowiednią aplikację.
Jak wybrać kamery do domowego monitoringu?
Kamery do domu czy kamery do mieszkania mogą być zainstalowane w kilka minut i podłączone do systemu monitorowania online, obsługiwanego przez właściciela nieruchomości. Problem w tym, jak wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni nasze oczekiwania?
Kamera do domu może mieć charakter zwyczajnej kamery analogowej, z której podgląd możliwy jest za pomocą kabla podłączonego do urządzenia. Takie kamery są jednak skutecznie wypierane z rynku przez kamery sieciowe, tzw. kamery Wi-Fi, które są obecnie najczęściej używanym typem urządzeń monitorujących. Jej zaletą jest to, że przekazują w miarę dokładny obraz w formie bezprzewodowej do aplikacji użytkownika w smartfonie, ale też obraz z kamery dostępny jest przez wskazaną stronę WWW.
Kamera na zewnątrz czy do wewnątrz?
Przed zakupem kamer do domu musimy też wiedzieć, czy staną się one wyłącznie elementem wewnętrznego monitoringu, czy chcemy też kamery na dom. Urządzenia przeznaczone do instalacji na zewnątrz muszą być odporne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Pozwalają one na monitorowanie na bieżąco tego, co dzieje się na posesji. Tego typu kamerami można dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu sterować na odległość. Można je też ustawić w taki sposób, aby włączały się tylko w momencie wykrycia ruchu.
Zewnętrzne kamery na dom do monitoringu kupujmy po sprawdzeniu ich parametrów wodoszczelności i pyłoszczelności. Będziemy mieć wówczas pewność, czy urządzenie zniesie warunki, jakim będzie poddawane każdego dnia. Sprawdźmy też kąt obserwacji i odpowiednią dla nas rozdzielczość kamery. Teoretycznie do śledzenia otoczenia budynku mieszkalnego wystarczyłoby wykorzystanie telewizji przemysłowej, ale w warunkach domowych lepszym rozwiązaniem będą małe kamery sieciowe, których zaletą są niewielkie wymiary i lepsze parametry techniczne. Nie bez znaczenia dla wielu użytkowników będzie i to, że dostarczają one obraz w jakości full HD, dlatego dokładnie można zobaczyć, co aktualnie dzieje się lub działo się w otoczeniu naszego domu.
Monitoring w mieszkaniu i domu
Kamera internetowa do domu z racji swoich niewielkich wymiarów pozwoli na stworzenie dyskretnego monitoringu pomieszczeń. Jeśli kamera ma chronić przed ryzykiem włamania z kradzieżą, zwłaszcza podczas naszej nieobecności, koniecznie wybierzmy takie, które będą jednocześnie elementem systemu alarmowego.
Kamery w domu powinny obejmować swoim zasięgiem całe dane pomieszczenie. Muszą być mało widoczne. Klienci najczęściej będą od nich oczekiwać wysokiej jakości przekazywanego w trybie online obrazu. Kamera powinna reagować na ruch i wysyłać sygnał alarmowy do aplikacji, za pomocą której właściciel ją obsługuje.
Do monitorowania mieszkań pod nieobecność właścicieli, kiedy zostaje w nich np. niania czy gosposia, najlepiej nadają się kamery w wersji miniaturowej, które łatwo ukryć. Pozwolą one sprawdzić, czy te osoby, które zatrudniliśmy, rzeczywiście dobrze wykonują swoją pracę.
Funkcja detekcji ruchu
Dla osób, które chcą zamontować kamery w domu celem ochrony przed włamaniem, zwłaszcza w czasie, kiedy nie ma ich w budynku, z pewnością powinny wybrać kamery, które będą miały opcję detekcji ruchu. Polega ona na tym, że właściciel na aplikację w smartfonie, SMS-em lub e-mailem będzie otrzymywał powiadomienia zawsze wtedy, gdy kamera wykryje ruch w miejscu lub czasie, w którym absolutnie nie powinno go być. Powiadomienie powinno docierać zawsze, niezależnie od tego, czy użytkownik ma dostęp do internetu lub znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi. Jeśli tak się stanie, właściciel będzie mógł powiadomić odpowiednie służby o prawdopodobnym włamaniu na jego posesję.
Instalacja w domu kamer do monitoringu online pozwala na stworzenie w obrębie swojej własności strefy bezpieczeństwa. Kamery pozwalają odkryć naturę osób, którym powierzamy swoje mieszkanie, a także mogą pomóc w udaremnieniu planów włamania i kradzieży, nawet wtedy, gdy właściciel znajduje się daleko od domu, czy blisko, za rogiem, kiedy wyszedł tylko do sklepu.