Smart home, czyli wygodny dom dla każdego

Dzięki nowoczesnym technologiom, opieka nad tym, co dla nas cenne jest dużo łatwiejsza niż kiedyś. Ponieważ dla wielu osób bezpieczny dom jest jednym z najważniejszych priorytetów, warto zastanowić się, jak zwiększyć bezpieczeństwo w swoim otoczeniu.  Czym w takim razie jest system smart home? Czy warto w niego inwestować? Jakie elementy systemu smart home najlepiej zastosować u siebie w domu? Zapraszamy do artykułu.

smart home z aplikacją bezpieczny dom

Dlaczego warto zainwestować w smart home na rynku pierwotnym?

Osoby kupujące mieszkanie lub domy szeregowe z rynku pierwotnego życzą sobie, aby ich nowe lokum było bezpieczne, oszczędne oraz komfortowe. Nic dziwnego, że inwestorzy, by jeszcze bardziej podnieść wartość swoich produktów, inwestują w smart home czyli systemy inteligentnego domu. Dlaczego jest to dobry pomysł? Oczywiście takie rozwiązanie podnosi wartość danej inwestycji. Mieszkanie z systemem smart home jest atrakcyjniejsze. W dobie nowych osiedli powstających jak grzyby po deszczu jest to na pewno świetne rozwiązanie, by dana inwestycja wyróżniała się na tle innych. Czym mieszkanie z systemem smart home różni się od innych?

Bezpieczeństwo mieszkańców domu

Smart home to przede wszystkim zwiększona ochrona mieszkańców. System informuje o wszelkich nieprawidłowościach jak np. dym czy włamanie. 

Komfort na tak!

Nie da się ukryć, że smart home podnosi komfort użytkowania danej nieruchomości. Deweloperzy sprzedający mieszkanie mają szereg argumentów przemawiających za tym, by wybrać właśnie ich inwestycję. Sterowanie światłem bez wstawania z fotela, stosowanie rolet w formie budzika (otwierają się w momencie, gdy musimy wstać) i wiele, wiele innych. Smart home to niezwykła technologia, która ułatwia codzienne życie

Oszczędności

Mieszkanie z systemem smart home prawdopodobnie będzie droższe niż standardowa nieruchomość. Inwestorzy mogą jednak w ofercie grać przyszłymi oszczędnościami. I nie będzie w tym za grosz przekłamania. Czujniki ruchu, które są częścią systemu inteligentnego domu, zapobiegają nadmiernemu poborowi prądu w mieszkaniu. Zarządzanie światłem odbywa się bardzo wygodnie i sprawnie. W efekcie rachunki za zużycie energii elektrycznej są o wiele mniejsze niż w przypadku mieszkania pozbawionego systemu smart home. Mało tego – przy tego typu rozwiązaniu można monitorować także zużycie prądu wszystkich urządzeń dostępnych w domu. Mieszkańcy mogą to robić nie tylko jak są w mieszkaniu, ale także gdy wyjechali. Taka opcja jest genialna szczególnie dla zapominalskich. Zresztą kto z nas tak nie miał, że wychodząc do pracy wracał się sprawdzić czy przypadkiem nie zostawił włączonego żelazka. Gorzej gdy takie przeczucie pojawia się gdy jesteśmy np. 30 km od domu. Smart home pomoże szybko upewnić się, że wszystko jest w porządku. Oszczędności można poczynić też na ogrzewaniu oraz polisie ubezpieczeniowej (kamery, czujniki itd. obniżają stawkę) – kolejne atuty przemawiające za wyborem danej inwestycji. 

System smart home podnosi wartość inwestycji oraz jego standard. Sprawia, że takie mieszkanie wyda się o wiele bardziej atrakcyjne i tym samym wyróżni się na tle innych. Nic dziwnego, że coraz więcej deweloperów decyduje się na tę opcję.

Ikony czujników smart home

Inteligentny dom, proste rozwiązania dla każdego

Smart home, czyli inteligentny dom, jeszcze niedawno kojarzył się z futurystycznym wyobrażeniem autorów książek z gatunku fantastyki lub wymysłem scenarzystów do kolejnych filmów typu science-fiction. Jednak w dzisiejszym świecie wizja inteligentnego domu staje się coraz mniej egzotycznym zagadnieniem.

System smart home daje możliwość zdalnego kierowania domem. Zarządzanie oświetleniem, energią czy domowym sprzętem nie musi być skomplikowane. Głównym celem inteligentnego domu jest zwiększenie komfortu życia osób żyjących w danym miejscu. Dbanie o spokój w nowoczesnym domu, dzięki smart home, jest bardzo ciekawym, alternatywnym i prostym rozwiązaniem.

Co to jest smart home?

Smart home nie posiada jednej definicji. Może opisywać cały system procesów potrzebnych do zarządzania mieszkaniem oraz całym budynkiem mieszkalnym. Może także dotyczyć pojedynczych urządzeń. Jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na zaakcentowaniu roli smart home i niektórych jego elementów w dążeniu do osiągnięcia celu, jakim jest bezpieczny dom.

Pierwsze co może przychodzić do głowy, czytając o systemie smart home, jest to, że nie tylko brzmi futurystyczne, ale również drogo. Istotnym jest jednak fakt, że urządzenia możemy wprowadzać do naszego otoczenia stopniowo. Od czego w takim razie warto zacząć zakupy? Jakie elementy w inteligentnym domu są najważniejsze?

męskie ręce trzymają telefon komórkowy a w tle widać rysunek domku jednorodzinnego i ikony smart home

Czujnik czadu, czujnik gazu… i co jeszcze?

Jednym z głównych elementów systemu smart home są dobrze dobrane i umiejscowione różnego rodzaju czujniki. Szczególnie ważną rolę w bezpieczeństwie domowników pełni czujnik czadu. Warto pomyśleć o o ochronie przed tym bardzo niebezpiecznym gazem, który może nawet doprowadzić do śmierci. Czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, dlatego człowiek nie jest w stanie samodzielnie wyczuć zagrożenia. 

Myśląc poważnie o zapewnieniu sobie i całej swojej rodzinie bezpiecznego domu, ważne jest wykorzystanie i zamontowanie innych urządzeń pomiarowych. Czujnik gazu oraz czujnik dymu są jednymi z najważniejszych elementów w omawianym systemie. Urządzenia te będą informować nas o niebezpieczeństwie. Jak? Zarówno pomocą sygnału dźwiękowego, jak i za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie.  

Wykorzystanie kolejnego rodzaju czujnika – czujnika zalania – pozwoli na uchronienie się przed bardzo poważnymi skutkami awarii hydraulicznych. To też jest cechą charakterystyczną dla systemu smart home – nie tylko dba o bezpieczny dom i informuje o zagrożeniach, ale również ostrzega przed poniesieniem dużych szkód materialnych.  

Kamera zewnętrzna i kamera wewnętrzna

Bezpieczny dom to też zabezpieczenie się przed ewentualnymi włamaniami. System smart home wykorzystuje do zapewnienia komfortu różne narzędzia, w szczególności kamery do domu, takie jak kamera zewnętrzna, czy kamery wewnętrzne. Kolejnymi elementami inteligentnego domu są czujniki ruchu. Pozwalają one poczuć się pewnie i bezpiecznie we własnym domu. Gwarantują także, że nasza prywatność nie będzie naruszana. Czujnik ruchu wraz z systemem monitoringu – kamerą zewnętrzną oraz kamerą wewnętrzną – będą czuwały nad domem dzień i noc. Kamerki internetowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względu na swoją pracę, czy inne obowiązki, często spędzają czas poza domem. Smart home umożliwia dostosowanie systemu bezpieczeństwa w taki sposób, że czujnik wykrywając ruch, powiadomi właściciela i prześle ostrzeżenie wraz z nagraniem z kamer. Pozwala to sprawdzić, czy powinniśmy mieć powody do obaw. 

włamywacz próbuje dostać się do domu przez drzwi używając łomu i nagrywany jest przez kamerę z której obraz wysłany jest na telefon komórkowy który jest trzymany w męskiej dłoni

Czy inteligentna żarówka się opłaca?

Bezpieczny dom to także dbanie o zdrowie, nastrój i komfort. Duży wpływ na to, ma stosowane oświetlenie. Smart home w celu regulacji światła proponuje nietypowe rozwiązanie, jakim jest inteligentna żarówka. Urządzenie dzięki połączeniu z domową siecią Wi-Fi i przy użyciu smartfona, pozwala na zmienianie poziomu odcieni światła, rozjaśniając je lub przyciemniając. Daje także możliwość zmian koloru, a nawet tworzenia różnych harmonogramów dla oświetlenia (np. oświetlenie rano jest słabe, natomiast wieczorami jest mocniejsze). Co ciekawe, może mieć także wpływ na na zużycie energii. Inteligentna żarówka daje pełną możliwość kontroli nad stopniem oświetlenia. Urządzenie jest łatwe w montażu (wkręcamy jak zwykłą żarówkę, nie potrzebujemy specjalnej lampy) oraz ma długą żywotnością (producenci podkreślają żywotność inteligentnej żarówki nawet do 20 lat). Inteligentne oświetlenie to wygodne i jedne z najbardziej praktycznych rozwiązań! 

Smart Home, czyli jak sterować domem przez smartfona?

Smart Home to zaawansowany zestaw inteligentnych urządzeń sterujących, które zostały w pełni zintegrowane w systemie zarządzającym w naszym budynku za pomocą zainstalowanej aplikacji w smartfonie. Skala zaawansowania Smart Home w naszym budynku zależy przede wszystkim od możliwości finansowych. Przed podjęciem decyzji o instalacji urządzeń sterujących i czujników, warto przeanalizować plusy i minusy wyboru tego typu systemu. 

Plusy

  • bezprzewodowy montaż
  • ograniczenie kosztów montażu
  • dowolne rozmieszczenie sprzętu, zgodny z  potrzebami domowników
  • elastyczność dodawania i odejmowania inteligentnych sprzętów
  • stała kontrola nad domem
  • sterowanie z urządzeń mobilnych

Minusy

  • możliwość wystąpienia zakłóceń wysyłanych do urządzenia

Do najczęściej zaliczanych rodzajów inteligentnego sterowania domu zaliczamy:

  • Sterowanie ogrzewaniem — pozwala na regulację oraz programowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu. Idealnie sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego i mieszanego. 
  • Sterowanie oświetleniem — poprawia komfort w codziennym użytkowaniu, pozwala na stworzenie przyjemnego nastroju w domu.
  • Symulacja obecności domowników — pozwala na zapalenie lub gaszenie światła w danym pomieszczeniu, pozwala na automatyczne uchylanie okien. 
Ikony aplikacji smart home, w tle dom

Sterowanie Smart Home na odległość

Smart Home to wygoda i komfort użytkowania. Aby sterować domem z poziomu telefonu, niezbędna jest dedykowana aplikacja. Dzięki aplikacji Bezpieczny Dom jesteś w stanie ustalić wszystkie role dla Smart Home. Role Smart Home to nic innego jak polecenia dla urządzeń sterujących i informacje z czujników, które możemy dopasować pod swoje potrzeby i godziny. Sami tworzymy inteligentny dom, jakie role możemy ustawić w telefonie, na odległość? 

  • wyłączenie światła, kiedy czujnik ruchu nie zarejestruje nikogo w pomieszczeniu, w ciągu kilku minut,
  • podnoszenie/opuszczanie rolet, kiedy wstaje słońce lub zapada zmierzch,
  • otwieranie bramy garażowej, kiedy czujnik wykryje ruch,
  • zamknięcie zaworu wody, kiedy czujnik zalania wykryje wodę,
  • zamknięcie bramy wjazdowej, po opuszczeniu posesji,
  • automatyczne uchylanie okien,
  • wygaszenie światła, zasłonięcie rolet,
  • wysyłanie automatycznych powiadomień co kilka godzin z czujników dymu, czadu, gazu,
  • sterowanie temperaturą, wilgotnością powietrza,
  • powiadomienie o detekcji ruchu na posesji, 
  • kontrola pomiaru zużytej energii przez urządzenia podłączone do inteligentnych gniazdek,
  • automatyczne otwieranie drzwi wejściowych,
  • podgląd na kamery zewnętrzne i wewnętrzne, na żywo 24/7. 

Każda z ról może być ustawiona stale lub czasowo. Ponadto każde polecenie może być wykonywane z jednoczesnym powiadomieniem SMS lub e-mail.

Smart home – podsumowanie

Wymienione elementy, to oczywiście tylko kilka przykładów urządzeń, które wchodzą w skład inteligentnego domu. Smart home oferuje nam znacznie więcej. Niezaprzeczalnym jednak jest fakt, że  wizja przyszłości związana z nowoczesnymi rozwiązaniami powoli staje się rzeczywistością. Zachęcające jest to, że system nie jest ani skomplikowany, ani drogi. Korzystając z kamer do domu (kamery wewnętrzne, kamera zewnętrzna, kamerka internetowa), czujników (czujnik czadu, czujnik dymu, czujnik gazu, czujnik zalania) oraz inteligentnej żarówki, podniesiemy poziom bezpieczeństwa i komfortu w naszym otoczeniu. Wszystkimi narzędziami bez problemu można sterować za pomocą jednej, wygodnej i łatwej w obsłudze aplikacji Bezpieczny Dom od Bezpiecznej Rodziny.  

Pozostaje się zastanowić czy chcemy inwestować w bezpieczeństwo i zapewnić sobie i naszym najbliższym komfort i spokój w ich najbliższym otoczeniu.  Naszym zdaniem zdecydowanie warto! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.