Czujnik dymu w domu – czyli jak uniknąć pożaru

Wiele osób bagatelizuje zagrożenie jakim jest ogień. Tymczasem ryzyko pożaru występuje w każdym domu czy mieszkaniu. Najwięcej pożarów powstaje w wyniku działań ludzkich, a są nimi: umyślne podpalenie, nieumyślne podpalenie, pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych nie dostosowanych do pracy ciągłej (prostownica do włosów, żelazko, suszarka do włosów, czajnik), awaria instalacji elektrycznej, niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych, przechowywanie łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła. Czynniki atmosferyczne są przyczyną pożaru w domu dużo rzadziej. Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem, warto zaopatrzyć się w  inteligentny czujnik dymuBezpieczny dom, to przede wszystkim alarm przeciwpożarowy i monitoring domu, a także inne czujniki alarmujące o zagrożeniach, tworzące zestaw Smart Home

strażacy gaszący płonący dom który nie był wyposażony w czujnik dymu

Czujnik dymu w domu – jak działa  

Czujnik dymu ma wbudowany specjalny detektor. Dzięki temu wyczuwa on zbyt duże stężeniu dymu lub zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu, w jakim jest zamontowany i uruchamia alarm przeciwpożarowy. Czujnik od Bezpiecznej Rodziny wysyła trzy rodzaje działań alarmowych – świetlne, dźwiękowe i zdalne. Zdalne powiadomienia są możliwe dzięki aplikacji Bezpieczna Rodzina – czujnik wysyła powiadomienie do użytkownika o zagrożeniu pożarem lub zadymieniem, jednocześnie dając mu więcej czasu na działanie i ograniczenie strat. Przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym to kolejny atut tego urządzenia. Niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, czy jesteśmy w pracy, na zakupach czy na weekendowym wyjeździe, za pomocą aplikacji możemy wygodnie sterować urządzeniem. Jako jedyny na rynku, nasz czujnik dymu potrafi komunikować się z innymi urządzeniami w domu. Wystarczy do czujnika dokupić inteligentną centralkę scalającą wszystkie urządzenia w mieszkaniu. 

Montaż czujnika 

Nasz czujnik dymu jest bezprzewodowy, a jego montaż jest wyjątkowo łatwy i szybki. Instalacja może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zamontowanie czujnika na śrubki dołączone w zestawie. Druga opcja, to przyklejenie czujki za pomocą trwałej taśmy klejącej do dowolnej powierzchni. Urządzenie najlepiej umieścić możliwie na środku sufitu. Należy jednak pamiętać, by zrobić to w odległości minimum 50 cm od lamp, ścian bocznych lub innych przeszkód. Czujników nie należy montować zbyt blisko kanałów wentylacyjnych lub bezpośrednio nad oknami. Nie mogą być one zakryte meblami lub pomalowane farbą. Czujnik dymu posiada małe wymiary, dzięki czemu nie zaburza estetyki w domu.

strażacy usiłujący dogasić płonący dach

 

Gdzie zamontować czujnik dymu


Gdzie najlepiej zamontować urządzenie, aby zapewniało odpowiednią ochronę? Największe bezpieczeństwo gwarantowałoby zamocowanie czujek dymu w każdym z pomieszczeń, szczególnie w sypialni, pokoju dziecięcym, w korytarzu i klatce schodowej. Powinny one również znajdować się w salonie, jadalni oraz w garażu i na strychu. Ważne jest jednak to, by na powierzchni 60 metrów kwadratowych zainstalowana była przynajmniej jedna czujka, umieszczona w centralnej części domu. Po montażu czujników dymu wystarczy w dwóch krokach dodać urządzenia w aplikacji Bezpieczna Rodzina i zapewnić swojej rodzinie komfort i bezpieczny dom. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.