Bezpieczny dom – komfort i spokój dla Ciebie i bliskich

Dom to miejsce, w którym pragniemy czuć się bezpiecznie. Często jednak bagatelizujemy zagrożenia, jakie mogą się w nim pojawić. Warto zastanowić się, czy aby na pewno wystarczająco zadbaliśmy o bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych, oraz sprawdzić, czy wszyscy domownicy mają wiedzę w zakresie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy i znajomości numerów alarmowych. Z całą pewnością warto także pomyśleć o inteligentnych rozwiązaniach, takich jak czujnik czadu, gazu i dymu, czy kamery wewnętrzne i zewnętrzne. Nowoczesne urządzenia nie tylko zmniejszają ryzyko poważnych zagrożeń, ale przede wszystkim, pozwalają na szybką reakcję. Tego typu urządzenia warto zainstalować także w mieszkaniach naszych bliskich seniorów. Znacznie poprawi to ich komfort i zagwarantuje spokój. Więcej o bezpiecznym domu seniora dowiesz się tutaj.

młoda kobieta siedzi na parapecie i bawi się z małym dzieckiem w bezpiecznym domu

Bezpieczny dom ze Smart Home – reaguje w razie zagrożenia

  • Czad – duże zagrożenie stanowią piece węglowe. Ich zły stan techniczny, nieszczelność lub awarie są najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, które mogą skończyć się tragicznie. Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy urządzenia grzewcze pracują najintensywniej. Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem — cichym zabójcą, jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Nie ma smaku ani zapachu. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Osoba zaczadzona czuje się osłabiona, znużona. Jeśli chcemy ustrzec się przed tym niebezpieczeństwem, należy co najmniej raz w roku kontrolować stan instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Niezbędnym urządzeniem chroniącym nas przed tlenkiem węgla będzie czujnik czadu.
  • Kolejnym zagrożeniem są pożary. Często są one spowodowane umyślnym lub nieumyślnym działaniem człowieka. Niestety zapominamy o włączonej prostownicy, pozostawionym włączonym żelazku, czy gotującej się cały dzień potrawie na kuchni. Czasami zdarza się nam zasnąć przy palących się świecach lub niewypalonym drewnie w kominku. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie zagrożenie może nieść za sobą kawałek iskry czy rozgrzane urządzenie pozostawione na łóżku, czy podłodze. Oprócz działania człowieka przyczyną zagrożeń są stare lub źle zamontowane instalacje elektryczne, powodujące spięcia i rozpraszające iskry. Zestaw inteligenty dom zawierający czujnik dymu szybko poinformuje nas o możliwym zagrożeniu i wyśle informację w czasie rzeczywistym.
  • Włamanie zaraz po pożarze i zaczadzeniu jest najczęściej wymieniane wśród zagrożeń, jakie mogą spotkać nas w domu. Złodzieje planują je z dużym wyprzedzeniem, obserwują nasz dobytek i to kiedy, i na jak długo opuszczamy swoje mieszkania. Ogromny odsetek kradzieży ma miejsce w miesiącach letnich, gdy przebywamy dłużej poza domem, korzystając z wakacji. Jeśli chcemy się zabezpieczyć, warto rozszerzyć zakres polisy ubezpieczeniowej i objąć nią także ruchomości znajdujące się w domu. Dodatkowym zabezpieczeniem może być też montaż monitoringu wewnętrznego oraz systemu smart home zawierającego czujnik otwierania drzwi i okien.
  • Gaz stwarza ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Niekiedy zdarza się, że nieumyślnie zostawimy odkręcony kurek od kuchenki gazowej i gaz kumuluje się w pomieszczeniu w niebezpiecznych ilościach. Zawinić może także instalacja. Jeśli przewód doprowadzający gaz straci na jakimś odcinku szczelność, ulatnia się on, osiągając po pewnym czasie niebezpieczne, wybuchowe stężenie. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, idealnym rozwiązaniem będzie zakup zestawu inteligentnego domu, który zawiera czujnik gazu.
  • Zalanie – przyczyn zalania mieszkania i domu może być wiele. Może zawinić sąsiad, czasem zdarza się awaria układu hydraulicznego. Bardzo często jednak sprawcami jesteśmy my sami. Na pewno większości z nas zdarzyło się nie zakręcić wody bądź nie zauważyć np. awarii pralki czy zmywarki. Dzięki czujnikowi zalania dostaniemy szybką informację o pojawieniu się zbyt dużej ilości wody w mieszkaniu.
ręka włamywacza w czarnej rękawiczce oświetlona latarką otwiera łomem okno do domu chcąc się włamać i zakłócić spokój i bezpieczeństwo

 

Co to jest smart home i jak działa 

Smart Home nazywany również inteligentnym domem to system pozwalający na połączenie wszystkich instalacji w jedną kompleksową całość. To sieć połączonych instalacji: oświetleniowo-elektrycznych, grzewczych, systemów audio-video, urządzeń alarmowych i monitorujących oraz instalacji przeciwpożarowych. Zestawy Smart Home są różnorodne, a ich wyposażenie zależy od indywidualnych potrzeb domowników. Inteligentny dom to bezpieczna rodzina, niskie koszty eksploatacji domu oraz ekologiczne i nowoczesne budownictwo. Aby czujniki działały prawidłowo, należy zainstalować inteligentną centralkę, która scala zestaw oraz odpowiada za komunikację między urządzeniami, a użytkownikiem w aplikacji mobilnej. Inteligentne czujniki potrafią komunikować się między sobą w ramach współpracy z systemem inteligentnej ochrony Locon Bezpieczna Rodzina. Jeżeli chcesz kompleksowo chronić swój dom, wybór zestawu Smart Home jest idealnym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.