Dzieciństwo to cudowny czas, do którego wracamy wspomnieniami przez całe nasze dorosłe życie. Pokój dziecka powinien być przemyślany i dopasowany do jego potrzeb. Dzieci to nasze skarby, zawsze chcemy dla nich jak najlepiej i pragniemy dawać im jak najwięcej. Chcemy także spełniać ich dziecięce marzenia. Jednym z tych marzeń, które możemy zrealizować w prosty i przyjemny sposób jest własny, atrakcyjny, kolorowy i zachęcający do zabawy pokój. Organizując przestrzeń dla dziecka, należy pamiętać o bezpieczeństwie i funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Pokój dla dziewczynki nie musi być różowy, a pokój dla chłopca nie ma konieczności błękitu. Wszystko zależy od preferencji i upodobań samych zainteresowanych, jak i rodziców. Jakie meble dla dzieci wybrać, by nasza pociecha czuła się dobrze i komfortowo w swoim królestwie?
Aranżacja pokoju przedszkolaka — meble dla dzieci
W pokoju dziecka każdy mebel i przedmiot pełni jakąś funkcję. Wynika to z rozkładu pomieszczenia i połączeniu w nim kilku stref. Najważniejszą i podstawową zasadą w urządzaniu pokoju jest dostosowanie mebli i akcesoriów do wieku dziecka. W ciągu kilku lat dzieci zmieniają się pod względem rozwojowym, zmianom ulegną również ich potrzeby i zainteresowania. Jakie rozwiązania będą optymalne? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze mebli i dodatków dziecięcych?
Strefa nauki — stolik, biurko i krzesełko
Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i szkolnym bardzo dużo czasu spędzają przy swoim stoliczku i biurku. Jest on niezbędny w wyposażeniu pokoju naszego przedszkolaka. Przy stoliku dziecko rozwija swoje umiejętności plastyczne, maluje farbami, koloruje, wycina, przykleja i ogląda książeczki. Lekarze z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego alarmują: 90% dzieci ma różnego rodzaju wady rozwojowe i schorzenia, w tym wady postawy (skrzywienia kręgosłupa) i wzroku. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, jest powszechna w Polsce praktyka rodziców, kupowania swoim pociechom mebli niedostosowanych do wzrostu dziecka. Na rynku znajdziemy wiele krzeseł, stoliczków i biurek, jednak większość z nich ma stałą konstrukcję. Po roku meble są za małe, dziecko zaczyna się garbić, pochylać i jest mu niewygodnie. Aby zapewnić wygodę dla dziecka, warto zainwestować w ergonomiczne krzesło i biurko z możliwością regulacji wysokości blatu, siedziska i oparcia. Zestaw taki kosztuje w granicach 400-700 zł.
Strefa zabawy — system przechowywania
Dziecko jest małym odkrywcą i im więcej szuflad, zakamarków i pudeł tym lepsza zabawa. Nasze pociechy kochają poszukiwać i odnajdywać. Chcąc od najmłodszych lat wpajać dziecku nawyk sprzątania, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Meble dla dzieci powinny być na tyle niskie i łatwo dostępne, aby najmłodsi mogli sami wyjmować, układać i chować rzeczy, bez niebezpieczeństwa przycięcia paluszków szufladą czy drzwiczkami. W pokoju przedszkolaka nie może zabraknąć koszy i pudeł do przechowywania zabawek. Najlepiej sprawdzają się modułowe szafki połączone z pudłami. W ofertach sklepów znajdziemy również meble dla dzieci z frontami, po których można malować, przyczepiać magnesy lub przyklejać naklejki. Świetnym rozwiązaniem są również skrzynie na zabawki pełniące funkcję siedziska. Pokój dla chłopca i pokój dla dziewczynki mogą różnić się kolorami, jak widać, jednak asortyment takiego wnętrza w jednym i drugim przypadku się pokrywa.
Strefa wypoczynku
Sen jest niezwykle ważny w rozwoju dziecka. Jakość oraz długość snu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i zapewnia energię na cały dzień. Warto więc zapewnić swojemu maluchowi wygodne łóżko. Przed zakupem należy rozważyć, ile miejsca planujemy przeznaczyć na ten mebel. Przy większym pomieszczeniu można kupić klasyczne, duże łóżko, które będzie służyło przez kilka lat, przy mniejszym metrażu warto pomyśleć o rozkładanej sofie. Przy wyborze odpowiedniego łóżka przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem malucha oraz:
- unikać ostrych krawędzi i rogów,
- wybierać atestowane łóżka i materace;
- sprawdzić jakość wykończenia oraz jakość użytych materiałów,
- dopasować łóżko do wieku dziecka,
- dopasować odpowiedni materac.
Jeżeli spełnieniem dziecięcych marzeń jest łóżko w kształcie samochodu, tronu lub pluszowej karocy warto zastanowić się nad ich małą elastycznością, mobilnością oraz faktem, że może szybko się znudzić.
Pokój dla chłopca i pokój dla dziewczynki
W pokoju dziewczynki prawdziwym must have jest mini toaletka z lustrem, wzorowana na oryginalnej wersji toaletki dla kobiet. To niezwykły akcent i zaznaczenie obecności małej damy. Kolejnym dopełnieniem pokoju małej księżniczki jest stolik nocny i lampka. Nie może zabraknąć pastelowych dodatków, ramek na zdjęcia, obrazków ulubionych postaci, pluszaków oraz baldachimu nad łóżkiem. Kiedy nasze dziecko zostaje w domu z opiekunką, warto zainstalować w pokoju kamerę WiFi. Kamera wewnętrzna da nam przede wszystkim obraz na żywo 24/7, możliwość komunikacji głosowej, detekcję ruchu oraz podgląd obrazu w ciemności. Takie akcesorium przyda się nie tylko, gdy nasz maluch zostaje z powodu choroby pod opieką obcej osoby, ale również wtedy, gdy planujemy z małżonkiem wspólne wieczorne wyjście lub weekendowy wyjazd. Pamiętajmy! Bezpieczny dom, którym możemy zarządzać z poziomu wygodnej aplikacji to także spokojna i bezpieczna rodzina. W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć akcentów związanych z jego hobby – piłką nożną, samochodami lub modelami samolotów do sklejania. Urządzając przestrzeń dla naszych dzieci, pamiętajmy, aby była ona spójna z ich charakterem i zainteresowaniami.