Bezpieczny dom seniora – wygodne wnętrze dla osoby starszej

W związku z powiększającą się liczbą seniorów lokalne władze i instytucje, policja, czy ratownicy medyczni organizują cykle spotkań przeznaczone dla osób starszych. Poruszane na nich zagadnienia bardzo często dotyczą bezpieczeństwa seniora w domu. Kampanie te są elementem polityki społecznej, a ich celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do życia i aktywności seniorów na poziomie społecznym, fizycznym i kulturowym. Warunki te dają osobom starszym możliwość jak najdłuższego, samodzielnego, bezpiecznego i niezależnego funkcjonowania. Natłok obowiązków, praca i odległość często uniemożliwiają nam kontakt z seniorami i stałą opiekę nad nimi. Warto więc stworzyć naszym bliskim miejsce, w którym będą czuć się komfortowo, a codzienne czynności nie będą sprawiać kłopotu. O tym, jak opiekować się chorym seniorem przeczytasz tutaj, tymczasem sprawdź jaki powinien być dom seniora i co powinno się w nim znaleźć?

jasny i bezpieczny dom seniora, czyli starszy mężczyzna w jasnych spodniach i koszuli w kratę pochyla się nad siedzącą na jasnej sofie starszą kobietą w niebieskiej koszuli i jasnych spodniach, obok której leży duży beżowy pies i podaje jej kubek kawy

Krok ku bezpieczeństwu i wygodne urządzenia, czyli w pełni wyposażony dom seniora 

Każdy bezpieczny dom seniora powinien być wyposażony w kilka urządzeń i narzędzi, które ułatwią osobie starszej codzienne funkcjonowanie oraz zapewnią komfort i wygodę. Więcej na temat bezpiecznego domu przeczytasz w naszym artykule, tymczasem – pamiętaj! To ważny krok ku bezpieczeństwu Twoich najbliższych.

 • brelok z alarmem. To niewielkie urządzenie pomoże w zlokalizowaniu odłożonych kluczy. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy klasnąć w dłonie – brelok poinformuje o swoim położeniu za pomocą sygnału dźwiękowego oraz migającym światełkiem. Więcej o gadżetach, które przydają się, kiedy senior ma problem z pamięcią przeczytasz w naszym artykule.
 • chwytak. Poręczny przedmiot ułatwia podnoszenie i przesuwanie przedmiotów, po które starsza osoba musiałaby się schylać. Warto wybrać taki, który posiada antypoślizgowe szczęki do chwytania.
 • koc i poduszka rozgrzewająca, czyli przyrządy do miejscowego ogrzewania ciała. Idealnie sprawdzają się, kiedy senior potrzebuje odprężenia i chwili relaksu. Warto pamiętać, że ogrzanie chorych miejsc na ciele powoduje zmniejszenie bólu i pobudza przepływ krwi.
 • taśma antypoślizgowa, która zmniejsza ryzyko wypadków. Idealnie sprawdzi na każdej powierzchni, na której senior może się poślizgnąć. Warto zwrócić uwagę na to, aby taśma miała wysoką odporność na ścieranie, warunki atmosferyczne oraz starzenie.
 • uchwyty w łazience. Ułatwią seniorowi codzienną toaletę.
  składane krzesło pod prysznicem. Niewielkie siedzisko montowane w kabinie prysznicowej poprawia komfort podczas kąpieli.
 • przedłużenie klamki od drzwi. Łatwe w montażu urządzenie pomoże osobie starszej otworzyć każde drzwi.
  przenośny przyrząd do zakładania ubrań. Składany przyrząd niewielkich rozmiarów może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na bóle pleców i kręgosłupa, mają trudność z codziennym zakładaniem ubrań.

Ważny krok ku bezpieczeństwu

Jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstw – bezpieczny senior w domu 

Osoby starsze są ufne i stanowią łatwy cel dla oszustów. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i bezradność seniorów, dlatego trzeba pamiętać, aby:

 • zawsze zamykać drzwi na klucz, nawet jeśli znajduje się wewnątrz mieszkania;
 • wychodząc z domu, zamknąć okna i drzwi, a klucze umieścić w bezpiecznym miejscu;
 • w przypadku wizyty kominiarza, gazownika lub innego specjalisty upewnić się w danej instytucji, że taka wizyta się odbędzie, a na czas wizyty zapewnić sobie towarzystwo;
 • nie przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
 • uważać na osoby, które chcą dać coś za darmo, obdarować wygraną w konkursie, w którym senior nie brał udziału;
 • przy wyrzucaniu korespondencji, dokładnie usunąć swoje dane;
 • uważać na telefony od rzekomego wnuczka z prośbą o pożyczkę;
 • nie otwierać drzwi nieznajomemu;
 • w przypadku zagrożenia korzystać z zegarka GPS dla seniora i przycisku SOS.
krok ku bezpieczeństwu, czyli młoda kobieta w jasnym swetrze przytula starszą uśmiechniętą kobietę ubraną w gruby brązowy sweter z kubkiem w dłoni

Podaruj seniorowi poczucie bezpieczeństwa 

Co możesz zrobić, aby mieć pewność, że Twój bliski na pewno dobrze się czuje i jest bezpieczny? Tu z pomocą przychodzi smartwatch z GPS dla seniora. Urządzenie posiada wbudowany telefon, dzięki czemu wykonuje i odbiera połączenia przychodzące. Dodatkowo, z dedykowaną aplikacją Bezpieczny Senior, opiekun samodzielnie może zdecydować, czyje numery znajdą się w książce telefonicznej. Senior będzie mógł odbierać połączenia i dzwonić tylko do zapisanych w aplikacji osób. Uniknie dzięki temu telefonów od nieznanych numerów. Telefon to urządzenie, o którym starsze osoby często zapominają. Smartwatch założony na rękę gwarantuje, że zawsze dodzwonisz się do swojego seniora.

Wyjątkowo ważną funkcją jest nasłuch. Używając aplikacji, dyskretnie połączysz się z telefonem Twojego bliskiego i posłuchasz tego, co dzieje się w jego otoczeniu. Jest to szczególnie istotne, kiedy z seniorem przez dłuższy czas nie ma kontaktu. Jeżeli Twój bliski choruje na demencję starczą lub zaniki pamięci, jeżeli zdarza mu się znikać, nasłuch może okazać się niezwykle pomocny. Więcej o demencji i o tym jak z nią walczysz, dowiesz się z naszego artykułu.

Praktyczny krok ku bezpieczeństwu

Smartwatch z GPS dla seniora posiada przycisk SOS. Wybór takiego urządzenia to wyjątkowo praktyczny krok ku bezpieczeństwu. Jeżeli senior źle się poczuje, przydarzy mu się niecodzienna sytuacja, wystarczy, że wciśnie jeden guzik, a Ty natychmiast otrzymasz powiadomienie na swój telefon. Da to Twojemu bliskiemu ogromny spokój i pewność, że w każdej sytuacji może liczyć na Twoją pomoc. Urządzenie jest przydatne w każdej sytuacji, ale szczególnie może pomóc starszym osobom, które nie korzystają ze smartfonów lub często o nich zapominają. Codzienny odruch zakładania zegarka jest bardzo mocno zakorzeniony w umyśle ludzi, dlatego łatwej seniorowi pamiętać o smartwatchu, niż o trzymaniu przy sobie przez cały telefonu. Jeżeli nie wiesz jaki prezent podarować babci na imieniny, sprawdź nasze propozycje i dowiedz się więcej o urządzeniach i gadżetach poprawiających komfort życia starszych osób!

Towarzystwo zawsze mile widziane

Osoby starsze, chociaż często nie mówią o tym głośno, potrzebują atencji i towarzystwa. Jeżeli senior ma problemy ze zdrowiem, oczywistym jest, że tej uwagi wymaga więcej i najczęściej niezbędna jest tu pomoc profesjonalnej pielęgniarki, czy opiekunki. Warto znaleźć osobę, która oprócz wsparcia w codziennych czynnościach, znajdzie chwilę, by z seniorem porozmawiać, przeczytać mu książkę, obejrzeć film, czy zagrać w karty lub w szachy. Towarzystwo to także ważny krok ku bezpieczeństwu! Jeżeli nasza babcia lub dziadek świetnie radzą sobie sami, dobrym pomysłem może okazać się znalezienie w internecie zajęć dodatkowych dedykowanych osobom starszym. Uniwersytet Trzeciego Wieku, lekcje angielskiego, tańca, czytanie poezji… w okolicy bardzo często działają kluby zrzeszające seniorów, o których nie mamy pojęcia. Pamiętajmy, że dobra sprawność umysłowa może przełożyć się na dobrą kondycję fizyczną. A przecież każdy chce, by jego bliski jak najdłużej pozostawał w dobrej formie!

Aktywny senior, czyli dzienny dom seniora 

Nic nie działa lepiej na seniora niż mobilizacja do prowadzenia aktywnego trybu życia, podejmowania wyzwań i rozwijania własnych zainteresowań. Dzienny dom seniora umożliwia osobom starszym poprawę jakości życia, przeciwdziała izolacji i marginalizacji. Jest miejscem dla osób starszych, samotnych i chorych. Daje możliwości osobom, które rozpiera energia, oraz tym, którzy tej energii szukają. Dzienny dom seniora oprócz towarzystwa innych osób zapewnia zajęcia z różnych dziedzin, podstawową opiekę medyczną, można w nim spędzić około 8 godzin na dobę. Do głównych zadań dziennego domu seniora należą:

 • aktywizacja i integracja osób starszych,
 • tworzenie nowych więzi społecznych,
 • kształtowanie umiejętności w zakresie radzenia sobie z problemami życia codziennego,
 •  zapobieganie wykluczenia społecznego,
 • twórcze przeżywanie okresu starości,
 • pogłębianie życia duchowego,
 • dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną poprzez rehabilitację ruchową i terapię zajęciową,
 • zaspokojenie potrzeb bytowych, kulturalnych i towarzyskich.

Zadania dziennego domu seniora:

 • usługi opiekuńcze,
 • terapię zajęciową grupową i indywidualną,
 • usługi rehabilitacyjne,
 • zapewnienie jednego ciepłego posiłku,
 • poradnictwo specjalistyczne (psycholog, prawnik),
 • zaspokajanie potrzeb rekreacyjnych, kulturowych i towarzyskich,
 • umożliwienie aktywnego brania udziału w zajęciach terapeutycznych, plastycznych i muzycznych,
 • specjalistyczne wsparcie dla uczestników dziennego domu seniora.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów powstał 5 czerwca 1975 roku i jest największym krajowym związkiem seniorów działających w obrębie działalności socjalno-bytowej i kulturalnej. Organizacja posiada około 2600 kół, oddziałów i klubów w całej Polsce i umożliwia osobom starszym aktywizację i rozwój. W każdym większym mieście ma miejsce Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Związek jest instytucją pozarządową, neutralną politycznie, religijnie i rasowo. Dla osiągnięcia swych celów PZERII:

 1. Prowadzi działalność charytatywną, udziela pomocy w zakresie socjalno-bytowym.
 2. Tworzy fundusze na cele socjalno-bytowe
 3. Organizuje i prowadzi zajęcia edukacyjne, bibliotekę, czytelnię, świetlicę, kluby seniora, zespoły artystyczne oraz współdziała w ich prowadzeniu.
 4. Współdziała z organami władzy, administracji publicznej i samorządowej.
 5. Organizuje rehabilitację psychologiczną, medyczną, społeczną i zawodową.
 6. Podejmuje działania mające na celu zgromadzenie środków finansowych z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub uzyskiwania dotacji, darowizn według określonych zasad.
 7. Organizuje wyjazdy wypoczynkowe.
 8. Prowadzi działania profilaktyczne z zakresu zdrowia.
 9. Organizuje i uczestniczy w konkursach przedstawiających twórczość członków Zarządu.

Centrum Aktywności Seniora

Centrum Aktywności Seniora zapewnia zajęcia gimnastyczne, warsztaty taneczne, wokalne, kursy komputerowe, naukę w brydża. Dodatkowo organizuje imprezy integracyjne dla seniorów oraz spotkania tematyczne związane z realizowaniem zadań publicznych. Aby zostać członkiem jednego ze związków, należy przedstawić legitymację ZUS, dostarczyć jedną fotografię oraz opłacić składkę. Do otwarcia grupy wystarczy 10 osób.

Zadbaj o spokój bliskich

Praktyczne przyrządy do użytku w domu, czy smartwatch z GPS to tylko niektóre z narzędzi, które poprawią komfort życia osób starszych. Na rynku dostępnych jest dziś wiele urządzeń usprawniających opiekę nad starszą osobą. Lokalizatory zasługują tu na szczególną uwagę ponieważ obdarowany senior wie, że nie jest pozostawiony sam sobie. Ma pewność, że kiedy tylko potrzebować będzie pomocy, będzie w stanie szybko powiadomić o tym swoich bliskich. To ważny krok ku bezpieczeństwu! Przydatne mogą także okazać się kamerki internetowe – o tym jakie spełniają funkcję dowiesz się z naszego artykułu. Monitoring domu starszej osoby z pewnością także przyczyni się do zwiększenia komfortu i przyniesie jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa naszym bliskim. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi Twojej uwagi, rozmowy, czy wspólnie spędzonego czasu. Doceniaj swoich rodziców, babcie i dziadków i nie zapominaj o tym, że to oni kiedyś troszczyli się o Ciebie. Niech dom seniora zawsze kojarzy się tylko z ciepłą atmosferą i pełnią bezpieczeństwa!

Bezpieczny dom seniora z kamerą wewnętrzną

Bezpieczny dom seniora to nie tylko odpowiednie gadżety ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Mieszkanie naszych bliskich warto wyposażyć w dodatkowe narzędzie, które zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa, a nam da pewność, że z seniorem nie dzieje się nic złego. Takim urządzeniem jest kamera wewnętrzna do monitoringu. Dzięki dedykowanej aplikacji, w swoim telefonie zawsze sprawdzimy obraz w czasie rzeczywistym. Tryb nocny ułatwi nam podgląd, kiedy w domu będzie ciemno, a automatyczne powiadomienia poinformują, jeżeli będzie działo się cokolwiek niepokojącego. Wyjątkowo przydatną i praktyczną funkcją jest dwustronna komunikacja głosowa umożliwiająca porozmawianie z seniorem, który przebywa w pomieszczeniu z kamerą. Takie dodatkowe zabezpieczenie to ważny krok ku bezpieczeństwu gwarantujący komfort i spokój w domu naszych najbliższych.

Wnętrza idealne dla seniora

Jakie powinny być wnętrza, w których mieszka starsza osoba? Przede wszystkim zgodne z jego preferencjami i gustem! Nawet jeżeli chcemy, aby mieszkanie naszego bliskiego było lepiej do niego przystosowane, najważniejsze, aby to on sam się dobrze w nim czuł. Chcesz zmienić meble w mieszkaniu swoich dziadków lub rodziców? Chcesz odświeżyć podłogi, zmienić wysokość szafek w kuchni lub postarać się, aby w przestrzeni starszej osoby było więcej udogodnień? To wspaniale i Twój bliski na pewno to doceni — nie zapominaj jednak o tym, że wnętrza te powinny być takie, jakie są gusta osoby starszej. Jeśli osoba w podeszłym wieku nie lubi koloru czerwonego, zielonego, czy niebieskiego, nie przekonuj jej na siłę do zmiany swoich preferencji. To ona ma się czuć w swoim domu najlepiej jak to możliwe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.