Pożar potrafi rozprzestrzeniać się w natychmiastowym tempie. Domownicy, którzy zostaną nim zaskoczeni w mieszkaniu, mają zaledwie kilka minut, aby się z niego uratować. Im wcześniej zostanie odkryty punkt, w którym tli się pożar, tym większe szanse na jego zduszenie w początkowej fazie rozwoju. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie czujników dymu w ramach zabezpieczeń antypożarowych. Jak wybrać czujnik dymu i jak działają nowoczesne rozwiązania typu smart home?
Statystyki pożarów w Polsce
Według Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej rocznie w Polsce dochodzi do ponad 27 tys. pożarów budynków mieszkalnych. Ginie w nich około 50 osób. 95% ofiar zatruwa się gazami. Aż 70 % poszkodowanych zostaje zaskoczonych przez pożar w nocy w momencie, kiedy ogień mocno rozprzestrzenił się po mieszkaniu. Niestety takie osoby niejednokrotnie mają już odciętą jedyną drogę ucieczki. Straty w mieniu w wyniku pożarów szacuje się na 1,3 mld zł rocznie.
Strażacy ostrzegają, że wystarczy zaledwie 7 minut, aby doszczętnie spłonęło pomieszczenie mieszkalne. Może być to chociażby pokój dziecka, w którym znajduje się wiele łatwopalnych zabawek, książeczek i plastikowych lalek lub samochodzików. Szokujący przykład tego, jak groźny jest ogień, stanowi wideo „Tak spłonie pokój twojego dziecka”, będące częścią projektu Tutorial PPOŻ. W projekt ten zaangażowało się dwóch młodych strażaków z Warszawy – mł. asp. Kacper Wejdelek i str. Marcin Maciejewski.
Oglądając wideo, możemy przekonać się, jak zwarcie w instalacji elektrycznej może w kilka minut doprowadzić do spalenia się pokoju dziecięcego. Jeśli warunki są dla ognia sprzyjające, pożar może zacząć się nawet od suchej choinki, której nie podlaliśmy. To bardzo ważne, aby przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom związanym z ogniem. Najlepszym elementem zabezpieczeń są zestawy smart home wyposażone w czujnik dymu. Z pewnością w każdym domu powinna znajdować się także prosta gaśnica umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.
Czym jest czujnik dymu?
Niewielki czujnik dymu jest detektorem przeciwpożarowym. Sam w sobie nie spowoduje, że ognisko pożaru zostanie natychmiast zlikwidowane, albo pożar nie rozprzestrzeni się tak szybko. Zadaniem czujników dymu jest wykrycie pojawiającego się ognia na podstawie powstającego i unoszącego się ku górze dymu. Dym ten jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, jaki możemy zauważyć w przypadku pożaru. Problem w tym, że wiele pożarów wybucha w nocy, kiedy domownicy śpią. Nie mamy wtedy szans poczuć i zobaczyć dymu, ani prawidłowo zidentyfikować miejsca, w którym zaczyna tlić się ogień.
Detektory w postaci czujników dymu mogą mieć różne funkcje. Jedne wykrywają tylko niektóre rodzaje dymu, inne reagują na każdy jego rodzaj, także przy gotowaniu, co może być problematyczne.
W każdym domu, w którym znajduje się kominek, instalacje elektryczne są stare, przebywają osoby palące, stosowane są kuchnie gazowe lub gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, kategorycznie powinien być zainstalowany czujnik dymu. Takie urządzenie z dziedziny smart home z pewnością może pomóc uniknąć tragedii.
Rodzaje czujników, czyli smart home dla każdego
Czujniki przeciwpożarowe podzielić można na cztery kategorie:
- termiczne – aktywacja alarmu ma miejsce w przypadku wykrycia podwyższonej temperatury w pomieszczeniu,
- optyczne – typowe czujniki dymu, reagujące na pojawienie się dymu w pomieszczeniu,
- jonizacyjne – reagują na pojawienie się w pomieszczeniu dymu w momencie, kiedy zakłóca on przepływ jonów pomiędzy dwoma elektrodami urządzenia,
- multisensorowe – zaawansowane czujniki dymu, które w swoim działaniu wykorzystują na raz kilka różnych technologii.
Nowością są zdalne czujniki dymu, które po wykryciu zagrożenia wysyłają ostrzeżenie w aplikacji mobilnej ostrzeżeniem o wykrytym zagrożeniu. Inteligentny czujnik dymu jest wysokiej jakości urządzeniem alarmowym, które ma wykrywać widzialny dym, powstający w początkowym stadium pożaru, na etapie bezpłomiennym. Zainstalowany w naszym domu lub mieszkaniu tego rodzaju czujnik włączy alarm oraz niezwłocznie powiadomi o zagrożeniu domowników.
Praktyczny czujnik dymu z powiadomieniem – zalety
Czujnik dymu wyposażony w system ostrzeżeń wysyłanych do domowników jest nowoczesnym elementem systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zapewnia ochronę przed pożarem przez 24 godziny na dobę. W porę zaalarmuje o potencjalnym zagrożeniu, wysyłając jednoczesne powiadomienie SMS i komunikat w aplikacji zainstalowanej na smartfonie, a także wydając alarm dźwiękowy słyszany przez domowników. Nie musimy się martwić, że czujnik dymu z powiadomieniem SMS w kluczowym momencie rozładuje się i przestanie działać. Ma on system ostrzegania o słabej baterii, dlatego w porę można ją wymienić na nową.
Czujnik informuje o wykrytym zagrożeniu za pośrednictwem alarmu dźwiękowego i świetlnego. Takie nowoczesne, inteligentne czujniki dymu można połączyć z kamerą, dlatego nawet będąc daleko od domu, w przypadku wykrycia problemu, można sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej, gdzie jest ognisko pożaru i szybko odpowiednio na nie zareagować, wzywając na adres swojego domu lub mieszkania straż pożarną.
Takie czujnik dymu w szczególności polecane są wszystkim, którzy chcą kompleksowo dbać o swoje bezpieczeństwo. Rosnąca liczba pożarów w budynkach mieszkalnych powinna skłonić nas do zabezpieczenia swojego mienia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mało potrzeba, aby wybuchł pożar. Dlatego dzięki czujnikom dymu oraz urządzeniom smart home, można dopilnować, aby w porę otrzymać informację o każdym, potencjalnym zagrożeniu.