Większość z nas przebywa najwięcej czasu w domu, w biurze lub innych pomieszczeniach zamkniętych. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, wszędzie tam w powietrzu obecne są roztocza, kurz, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, zwierzęca sierść, pyłki oraz lotne związki organiczne. Długotrwałe oddychanie “brudnym powietrzem” wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Według WHO szacuje się, że co trzeci udar mózgu ma swoją przyczynę w zanieczyszczonym powietrzu. Obserwuje się liczbę zachorowań na zapalenie płuc, astmę i stany alergiczne w miejscach, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup nowoczesnych urządzeń, takich jak chociażby oczyszczacz powietrza. Jak to działa? Urządzenie pobiera powietrze, które zostaje odfiltrowane zanieczyszczeñ i w czystej postaci wraca do pomieszczenia.
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do naszego mieszkania
Szukając odpowiedniego inteligentnego urządzenia do swojego domu, należy zacząć od potrzeb, jakie oczyszczacz powietrza ma spełniać. Wiele tego typu produktów, oprócz oczyszczania, ma funkcję jonizacji powietrza. Oczyszczacz powietrza dzieli się na dwa rodzaje: mechaniczny z filtrem HEPA oraz wodny. W przypadku filtra wodnego należy zadbać szczególnie o jego higienę. Nawet lekko niedoczyszczone urządzenie z filtrem wodnym może powodować rozwój bakterii i nam zaszkodzić. Parametry, na które warto zwrócić uwagę to:
- deklarowana powierzchnia (pomieszczenia),
- klasa filtra,
- metoda filtracji,
- CADR (Clean Air Delivery Rate),
- natężenie hałasu emitowanego przez urządzenie,
- dodatkowe funkcje: jonizator, nawilżacz powietrza, lampy UV, czujnik jakości powietrza, automatyczne ustawianie itp.
- cena
Oczyszczacz powietrza — rodzaje
Oczyszczacze powietrza dzielimy na:
- oczyszczasz powietrza na smog — na pyły PM2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen i wiele innych substancji szkodliwych warto zastosować filtr HEPA klasy E11 z filtrem z węglem aktywnym.
- specjalny oczyszczacz powietrza dla alergików — najlepiej sprawdzi się nowoczesne urządzenie z funkcją jonizacji powietrza. Jonizowanie przyczynia się do neutralizacji alergenów, wirusów, bakterii i zarodników grzybów krążących w powietrzu. Skuteczność jonizacji przeciw wirusom wynosi 99,9%.
- oczyszczacz powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza — sprawdza się idealnie w sezonie grzewczym, jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest suche i utrudnia oddychanie. Nawilżacz powietrza w urządzeniu działa na dwa sposoby — nawilżanie ultradźwiękowe i nawilżanie ewaporacyjne.
- oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji — wytwarza jony ujemne i uwalnia je do otoczenia, pozwala na wprowadzenie równowagi między jonami.
Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach
Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza wynika z zastosowania różnych funkcji, wpływających na skuteczność w zwalczaniu różnego typu zanieczyszczeń. Ich zastosowanie jest zależne od użycia danego filtru. Wśród oczyszczaczy powietrza wyróżniamy filtry:
- wstępny — podstawowy filtr wychwytujący najwięcej zanieczyszczeń tj. kurz, sierść, włosy;
- filtr HEPA — najskuteczniejszy w zwalczaniu bakterii, wirusów, mikroskopijnych pyłów, walki ze smogiem;
- węglowy — skutecznie usuwa lotne związki organiczne, pochłania nieprzyjemne zapachy;
- krzemionkowy — pochłania niebezpieczne tlenki, wynikające z ruchu samochodowego;
- wodny — wpływa na część zanieczyszczeń, zatrzymując je w wodzie, wymaga specjalnej higieny i systematyczności;
- elektrostatyczny — zwalcza mikroskopijne pyłki i alergeny, jego skuteczność jest dużo niższa niż filtr HEPA;
- fotokataliczny — skutecznie zwalcza alergeny, bakterie i wirusy, utlenia zanieczyszczenia;
- tkaninowy — zatrzymuje większe zanieczyszczenia mechaniczne, których nie wychwycił filtr wstępny;
- jonizator — jony ujemne oczyszczają powietrze z alergenów;
- lampa UV — sterylizacja pomieszczenia stosowana po użyciu filtra HEPA.
Czujnik czadu
Czad nie bez powodu dostał miano “cichego zabójcy”, jest bezwonny i bezbarwny. To ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia całej rodziny. Czujnik czadu to podstawowe urządzenie, jakie powinno znaleźć się w naszym domu. Czujnik czadu w razie niebezpieczeństwa uruchomi alarm dźwiękowy, świetlny i zdalny za pomocą powiadomień w aplikacji Bezpieczna Rodzina. Dzięki temu niezależnie od miejsca w jakim przebywasz, czujnik czadu powiadamia o wykryciu zagrożenia.
Urządzenia smart home, czyli czujnik czadu… i co jeszcze warto mieć w swoim domu?
Stawiając na inteligentny i bezpieczny dom, warto zaopatrzyć go w urządzenia smart home. Oprócz czujnika czadu, dla pełnego bezpieczeństwa w każdym domu powinien znaleźć się czujnik dymu, czujnik gazu oraz czujnik zalania. Urządzenia te są łatwe w instalacji, nie wymagają użycia narzędzi, a dzięki nowoczesnemu wyglądowi idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Sercem każdego zestawu Smart Home jest inteligentna centralka, scalająca wszystkie urządzenia w aplikacji Bezpieczna Rodzina, tworząca inteligentny system. Dodatkowym atutem posiadania urządzeń jest funkcja programowania przez użytkownika Smart Zdarzeń — ustawienia indywidualnej sekwencji zdarzeń, umożliwiających reagowanie jednego czujnika na zachowanie innego. Aplikacja Bezpieczny Dom pozwala na śledzenie historii wydarzeń, sterowanie czujnikami z poziomu aplikacji, informuje o niskim poziomie baterii oraz powiadamia o zagrożeniach. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza i profesjonalny zestaw Smart Home to pewność pełnej kontroli nad swoim domem.