Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku, silnie trującym gazem. Powstaje on na skutek niepełnego spalania paliw m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju i benzyny. Powodem powstania tlenku węgla jest brak odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej do całkowitego spalenia tych paliw. Czad łatwo miesza się z powietrzem, ponieważ jest od niego lżejszy. Należy pamiętać, że tlenek węgla może być śmiertelnym zagrożeniem. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swój dom. Jak? O tym dowiesz się z naszego artykułu.
Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla to gaz, który występuje naturalnie w naszej atmosferze. Jest związany nie tylko z naszym oddychaniem, ale także wspomaga funkcje życiowe roślin. Występuje w gazach podziemnych i wulkanicznych. Co ciekawe, swoje zastosowanie znalazł także w naszym przemyśle spożywczym. W postaci bąbelków kojarzyć go mogą przede wszystkim fani gazowanych napojów. Co więcej, tlenek węgla służy do produkcji tzw. suchego lodu, który możemy wykorzystać do przechowywania pożywienia – produkty spożywcze dłużej pozostaną świeże. Ten popularny gaz znajdziemy także w gaśnicach pianowych i śniegowych.
Tlenek węgla – nie pomyl zatrucia z… grypą!
Jak się okazuje, zatrucie tlenkiem węgla może być bardzo często mylone ze zwykłą grypą. Ponieważ ulatniający się czad wywołuje ból głowy, zmęczenie, czy nudności, na pierwszy rzut oka może nie kojarzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem. Należy jednak pamiętać, by nie bagatelizować tych objawów. Jeżeli mamy podejrzenie, że mogło dojść do zatrucia, należy niezwłocznie wezwać pomoc używając jednego z numerów alarmowych, gdyż bardzo duże stężenie, dochodzące do 12000 ppm może zabić człowieka w zaledwie kilka minut. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że dopuszczalne stężenie czadu to 35 ppm, człowiek natomiast zaczyna odczuwać niepokojące objawy, gdy wzrośnie ono do 200 ppm.
Czad
Zatrucie tlenkiem węgla ma miejsce najczęściej w niewietrzonych pomieszczeniach. Bardzo często są to nowo wyremontowane całe mieszkania, nowoczesne domy, łazienki, kuchnie, czy piwnice, z nowymi piecami. Niestety często z przyczyn oszczędnościowych likwiduje się w nich lub zasłania przewody wentylacyjne. Montuje się także wyjątkowo szczelne drzwi i okna, które nie przepuszczają powietrza. Trzeba pamiętać, że takie pomieszczenie nie oddycha, a brak dostępu do tlenu może być przyczyną tragedii. Tlenek węgla stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Objawy zatrucia czadem
W wyniku zatrucia tlenkiem węgla dochodzi do niedotlenienia tkanek, co może prowadzić nawet do śmierci. Początkowe objawy zatrucia czadem mogą być bardzo niepozorne – zmęczenie, osłabienie, nudności i bóle głowy, często są mylone ze zwykłym przeziębieniem, czy grypą. Przy średnim stopniu zatrucia natomiast ból głowy jest już silniejszy, pojawia się poczucie zagubienia, torsje, a tętno znacznie przyspiesza.
Jaki wpływ na nasz organizm ma tlenek węgla i jego rosnące stężenie?
~ 100 ppm – lekki ból głowy;
300 ppm – lekki ból i zawroty głowy, zmęczenie i nudności (przy czasie narażenia ok. 4 godzin);
400-600 ppm – silny ból głowy, mocne osłabienie, torsje (przy czasie narażenia ok. 5 godzin);
800 ppm – nasilone nudności, torsje, ból i zawroty głowy, stan śpiączki po 45 minutach;
1100-1500 ppm – przyspieszony oddech i szybkie tętno, omdlenia, przerywane ataki drgawek i śpiączka;
5000 -12000 – słabe tętno, płytki oddech, omdlenie, śmierć po kilku minutach.
Groźny tlenek węgla – jak pomóc przy zatruciu?
Jeżeli mamy podejrzenie, że dana osoba mogła zatruć się czadem, należy natychmiast w pomieszczeniu otworzyć wszystkie okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do tlenu. Takiej osobie należy rozluźnić ubranie – rozpiąć guziki i pasek. Jednocześnie należy pamiętać, że nie można doprowadzić do jej wyziębienia. Pamiętaj, aby koniecznie wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe 999, straż pożarna – 998 lub 112. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, należy jak najszybciej rozpocząć reanimację i masaż serca.
Jak zapobiec zaczadzeniu?
Jak sprawić, by nasze domostwo, czy dom naszych najbliższych był w pełni bezpieczny? Pamiętajmy o kilku niezwykle ważnych aspektach:
- aby zapewnić sobie i domownikom pełnię bezpieczeństwa należy systematycznie przeprowadzać kontrole techniczne w swoim domu, szczególnie jeśli jest to stary dom. Chodzi tu o sprawdzanie kratek wentylacyjnych i przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz upewnienie się, że w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg powietrza;
- dbać o to, aby urządzenia grzewcze, których używamy, były sprawne technicznie. Należy pamiętać, by zawsze użytkować je zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Nie należy wymieniać ich samodzielnie;
- jeżeli niedawno wymieniliśmy okna, należy bezwzględnie sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna często są szczelniejsze, niż te, które stosowano wcześniej w budynkach, a co za tym idzie, mogą być przyczyną gorszej wentylacji;
- systematycznie usuwać kurz z kratek wentylacyjnych i samodzielnie sprawdzać ciąg powietrza. Wystarczy do otworu lub kratki przyłożyć kartkę papieru – jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu;
- jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka (lub inne miejsca) wyposażone w piecyki gazowe;
- nie bagatelizować objawów takich jak nudności, osłabienie, przyspieszone bicie serca, trudności z oddychaniem, duszności, torsji i bólu głowy. Mogą być one sygnałem, że w naszym otoczeniu ulatnia się czad. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej;
- gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia, koniecznie otwórz okno w mieszkaniu;
- przy instalacji urządzeń grzewczych, korzystaj zawsze z usług fachowców;
- nie zostawiać włączonego auta w garażu. Narażasz wtedy pomieszczenie na ogromną ilość niebezpiecznych spalin;
- stosuj tylko takie urządzenia, które posiadają niezbędne atesty. Jeżeli podczas wyboru piecyka gazowego masz wątpliwości co do jego jakości, poproś sprzedawcę o deklarację zgodności. Jest to dokument, który zawiera informacje dotyczące specyfikacji technicznej, przeznaczeniu i zakresie, w jakim należy stosować dane urządzenie;
- zainstalować w domu czujnik czadu. Detektor należy umieścić przy wszystkich urządzeniach, które wytwarzają spaliny w tym tlenek węgla. Dobrze, kiedy znajduje się także w sypialni oraz pokojach, w których spędzamy dużo czasu. Taki niewielki czujnik czadu daje nam pewność, że w porę dowiemy się o zagrożeniu, jakim jest tlenek czadu.
Uważaj! Zatruć możesz się nie tylko w domu
Najczęściej do zatrucia tlenkiem węgla zachodzi w domu. Przyczyną jest nieszczelna instalacja oraz brak wywietrzników. Do niebezpiecznych sytuacji z udziałem czadu dochodzi jednak też w innych miejscach, takich jak zakłady przemysłowe, czy kopalnie. Dlatego tak ważne jest dokonywanie niezbędnych przeglądów instalacji także w zakładach pracy. Wszędzie jednak warto zainstalować odpowiednie czujniki, które w porę powiadomią o niebezpieczeństwie, a co za tym idzie, ocalą zdrowie, a nawet życie wielu osób.
Nowoczesny, niewielki czujnik czadu dla każdego domu
Bezpieczny dom i ochronę przed tlenkiem węgla zapewni niewielki czujnik czadu. Taki detektor powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym śpią domownicy, a także w korytarzach oraz w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające gaz (kuchnia, łazienka, garaż). Na co zwrócić uwagę podczas wyboru czujników do swojego domu? Warto z całą pewnością postawić na taki, który posiada certyfikat bezpieczeństwa. Niewielki czujnik czadu nie zakłóci harmonii naszego wnętrza, a w dyskretny sposób ochroni wszystko, co dla nas najcenniejsze. Dobrze, jeżeli urządzenie jest łatwe w instalacji – umożliwi nam to szybkie uruchomienie i korzystanie z detektora, a także natychmiastową ochronę, jeżeli tylko tlenek węgla zacznie się ulatniać.
Bezpieczny dom, czyli Twój dom może być smart
Inteligentny czujnik czadu od Bezpiecznej Rodziny, w momencie wykrycia zagrożenia, jakim jest tlenek węgla, natychmiast powiadomi domowników o niebezpieczeństwie za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego. Co więcej, dzięki najmniejszej na rynku centralce oraz dedykowanej aplikacji mobilnej, użytkownik otrzyma powiadomienie o wykryciu czadu także na swój telefon komórkowy. W smartfonie sprawdzimy czy urządzenie jest włączone, czy wyłączone, skontrolujemy poziom baterii oraz sprawdzimy historię zdarzeń, które miały miejsce z użyciem detektora. Nasz niewielki czujnik czadu w połączeniu z innymi czujnikami bezpieczeństwa dostępnymi na platformie Bezpieczna Rodzina, może stworzyć inteligentny system. Smart Home zapewni domownikom pełne bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Posiadając więcej niż jedno inteligentne urządzenie, domownicy mogą skorzystać z funkcji Smart Zdarzenia, ustawiając indywidualną sekwencję zdarzeń, w tym reagowanie jednego czujnika na zachowanie innego. Tego typu rozwiązania stają się coraz bardzie popularne i znacznie ułatwiają funkcjonowanie w domu.
Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik czadu?
Odpowiednie, prawidłowo zamontowane urządzenie może ocalić zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich. Czujniki czadu to niewielki koszt, a zainwestowanie w tego typu narzędzie gwarantuje nam ochronę przed tlenkiem węgla, spokój i pewność, że nawet jeżeli wydarzy się coś niepokojącego, będziemy w stanie szybko zareagować. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu? Urządzenie na pewno musi mieć niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrze, jeżeli o niebezpieczeństwie sygnalizuje zarówno za pomocą dźwięku, jak i ostrzegającego światła. Czujnik czadu najlepiej jest zamontować w miejscu, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się czadu – w kuchni, łazience, czy kotłowni, w pobliżu piecyka lub innych źródeł gazu.
Bezpieczeństwo najbliższych
Dzięki temu, że do czujnika czadu od Bezpiecznej Rodziny wybierzemy także centralkę, powiadomienie o zagrożeniu pojawi się natychmiast w aplikacji na naszym telefonie. Jest to o tyle wygodne, że jeżeli chcesz zabezpieczyć dom swoich rodziców, dziadków, czy innych bliskich Ci osób, u których nie przebywasz codziennie, w swoim smartfonie sprawdzisz, czy w ich otoczeniu nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli natomiast grozić im będzie niebezpieczeństwo w postaci ulatniającego się tlenku węgla, dowiesz się o tym natychmiast. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i wezwać odpowiednie służby. Nowoczesny i niewielki czujnik czadu to najlepsza ochrona dla Ciebie i Twojej rodziny.
Grupa największego ryzyka
Tlenek węgla może zatruć każdego. Na działanie czadu narażone są wszystkie osoby, które przebywają w skażonym miejscu. Niemniej do grupy największego ryzyka należą:
– niemowlęta i noworodki, ponieważ występuje u nich hemoglobina płodowa. Wiąże ona aż dwukrotnie więcej więcej tlenku węgla, niż hemoglobina występująca u dorosłych;
– dzieci;
– kobiety ciężarne;
– chorzy na serce, osoby z niewydolnością układu oddechowego;
– osoby z problemami oskrzelowo-płucnymi i wadami serca.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie. Zatrucie czadem to śmiertelne niebezpieczeństwo. Należy więc zadbać o odpowiedni dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, w których znajduje się jakikolwiek rodzaj paleniska (kuchenki gazowe, piece gazowe, kuchnie węglowe) i swobodny odpływ spalin. Ważne jest nie tylko regularne sprawdzanie prawidłowości działań urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego czujnika, który informacje o zagrożeniu poda natychmiast. Ponieważ nowe technologie sprzyjają dzisiaj ochronie zdrowia, na pewno wygodnym rozwiązaniem będzie detektor, który nie tylko powiadomi nas za pomocą sygnału świetlnego i dźwiękowego w domu, ale także wyśle alert w aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, o ulatnianiu się gazu, dowiemy się także przebywając poza miejscem zamieszkania.
Tlenek węgla jest niebezpieczny. Dlatego warto pamiętać o czterech podstawowych warunkach bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz:
- stały dostęp świeżego (zewnętrznego) powietrza – wietrzenie pomieszczeń, w których dochodzi do spalania gazu. Brak dopływu powietrza prowadzi do niedoboru tlenu. Pamiętaj, aby dobrze wietrzyć łazienkę, wyposaż okna w nawiewniki powietrza, uchylaj lufciki w mieszkaniu, zainwestuj w oczyszczacz. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;
- swobodny odpływ wszelkich spalin, także tych pochodzących z naszych samochodów, które stoją w garażu. Pamiętaj, że piecyk gazowy musi być szczelnie połączony z przewodem spalinowym. Kontroluj przewody kominowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenia powinny być zawsze sprawdzane przez wykwalifikowane osoby;
- prawidłowa instalacja urządzeń – zarówno tych grzewczych, jak i czujników odpowiadających za bezpieczeństwo. Jeżeli chcesz zamontować nowy piecyk, lub wymienić stary, pamiętaj, żeby nie robić tego samodzielnie. Wykonanie prac instalacyjnych należy powierzyć tylko osobom z odpowiednimi uprawnieniami, którzy zrobią to zgodnie z instrukcją producenta;
- właściwe użytkowanie wszelkich urządzeń gazowych – systematyczne sprawdzanie ich działania przez specjalistów.
Bezpieczna Rodzina – możesz odzyskać spokój i nie martwić się o bliskich
Misją Bezpiecznej Rodziny jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu użytkowników, gwarantują spokój i dają pewność, że ci, o których pragniemy się troszczyć, są zawsze bezpieczni. Oprócz smartwatcha dla dzieci, na naszej platformie znajdziesz także urządzenia ułatwiające zdalną opiekę nad osobami starszymi, pomagające zlokalizować ukochanego zwierzaka, czy umożliwiające kontrolę auta, domu i cennych rzeczy przy pomocy telefonu komórkowego. Nasza opaska dla seniora z S.O.S. i funkcją lokalizacji to pewność, że zawsze wiesz, gdzie znajduje się Twój rodzic, babcia lub dziadek. To połączenia głosowe, szybkie wzywanie pomocy i wyznaczanie stref bezpieczeństwa. Lokalizator do samochodu BA.02 to możliwość szybkiego ustalenia miejsca, w którym znajduje się auto, czy kontrola prędkości, z jaką porusza się pojazd kierowany przez członka naszej rodziny. To, co dzieje się w domu i na posesji pod Twoją nieobecność sprawdzisz dzięki kamerze wewnętrznej i zewnętrznej, a jeśli zależy Ci na tym, aby nie musieć więcej zastanawiać się nad tym, gdzie uciekł Twój pupil, lokalizator dla zwierząt umożliwi Ci szybkie namierzenie czworonoga. Wszystkie nasze urządzenia działają ze stworzoną przez nas aplikacją Bezpieczna Rodzina. Dzięki temu, że są z nią w pełni kompatybilne, jesteś w stanie z poziomu swojego telefonu komórkowego bez trudu troszczyć się o tych, którzy są dla Ciebie ważni, oraz dbać o swoje wartościowe przedmioty. Zdalna opieka może być naprawdę prosta – dowodem na to jest Bezpieczna Rodzina!